METAS18LPC
Metabo
Special
Change Option
      Click & Collect in Store
    Waiting for Stock
      Email me when back in stock
LOGIN TO ADD FAVOURITES
Metabo AS 18 L PC, Cordless 18V L-Class Vacuum Cleaner, Body Only
Product Ref:
METAS18LPC
Metabo
Change Selection
    Waiting for Stock
      Email me when back in stock
INC
Description Banner
Features & Specification
Features:
  • With integrated blow function for blowing out, drying and drawing off exhaust air
  • Eco mode for longer runtime per battery pack charge, boost mode for maximum power
  • Large corner switch for easy switching On/Off also by foot
  • Practical storage for second battery pack, charger, nozzles and hose (3 m)
  • Compact MetaLoc design for stacking with the MetaLoc cases
  • Robust housing with rubber protectors at the footprint for gentle, non-slip putting down
  • Easy transport with ergonomically-designed handle or carry strap
  • Capacity display of the battery pack directly at the control panel of the vacuum cleaner
Specifications:
  • Type of battery pack: Li-ion
  • Battery pack voltage: 18 V
  • Air output max.: 2100 / 74 cfm
  • Vacuum: 120 hPa (mbar)
  • Filter surface: 3600 cm²
  • Container volume: 7.5 l
  • Suction hose Ø: 27 mm / 1 1/16 "
  • Hose length: 3 m / 118 1/8 "
  • Weight (including battery pack): 7.4 kg
Noise emission
  • Sound pressure level: 72 dB(A)
  • Sound power level (LwA): 84 dB(A)
  • Uncertainty of measurement K: 2.4 dB(A)
Supplied with:
  • Suction hose (Ø 27 mm / 3.0 m)
  • Crevice nozzle
  • Carrying strap
  • without battery pack, without charger
  • Fleece filter bag
  • Suction nozzle (120 mm wide)