TREND CSB/PT16048 Craft saw blade panel trim 160mm x 48 teeth x 20mm
Product Ref:
TRECSBPT16048
Trend
Special
Change Option
      Click & Collect in Store
    In Our Stock
    Ready For Despatch
Order within 23h 20m for next working day delivery on Monday 18th May
LOGIN TO ADD FAVOURITES
Product Ref:
TRECSBPT16048
Trend
Change Selection
    In Our Stock
    Ready For Despatch
INC
Features & Specification
Triple chip ground (TCG) tooth form with +4¡ hook delivers an ultra-fine finish in hard materials.
High tooth count reduces feed and cutting speed for a clean, controlled cut.
Microgranular tungsten carbide tips (TCT) for optimum edge retention.
Precision ground alloy steel plate to maintain flatness.
Body hardened and tempered to minimise deflection under load.
Etched blade information to EN847 safety standard.
Reamed bore ensures precise spindle fit.
Dimensions:
D=6 1/4 inches
D=160 mm
Bore=20 mm
Kerf=2.2 mm
Plate thick=1.6 mm