Mafell EVA150E/3 240V Random Orbital Sander With Carry Case
Product Ref:
MAFEVA150E3
Mafell
      Click & Collect in Store
        Typically available
        in 2 - 5 Days
LOGIN TO ADD FAVOURITES
Product Ref:
MAFEVA150E3
Mafell
INC
Features & Specification
Product features
• Integrated vibration absorbers
• Highly effective built-in extraction
• Supplied in T-MAX case
Application area
• Coarse sanding
• Sanding between coats
• Fine sanding
• Curved surfaces
• Compatible materials include boards, solid wood, paint, drywall adhesive, veneered surfaces
Specifications
  • Sanding disk size Ø 150 mm
  • Sanding stroke 3 mm
  • Nominal No. of strokes – no load 6000 – 12000 1/min
  • Nominal power input 350 W
  • Weight 2.1 kg
  • Vibration < 2.5 m/s2
  • Universal motor 230 V / 50 Hz