Fein AHKS18-57 AS F-iron Cut 57 AS Compact Cordless Circular Saw For Metal With L-BOXX - Bare Unit
Product Ref:
FEIFIRONCUT57AS
Fein
      Click & Collect in Store
    In Our Stock
    Ready For Despatch
Order within 14h 26m for next working day delivery on Friday 15th May
LOGIN TO ADD FAVOURITES
Product Ref:
FEIFIRONCUT57AS
Fein
    In Our Stock
    Ready For Despatch
INC
Buy At The Same Time Offers
In Stock
Buy At Same Time
SAVE
Features & Specification
Fein AHKS18-57 AS F-iron Cut 57 AS Compact cordless circular saw for metal
Powerful cordless metal circular saw for rapid, precise cold cuts in sheet metals, pipes and profiles with a cutting depth of up to 57 mm.
  • Pipes, profiles, metal grilles and sheet metals with a cutting depth of up to 57 mm can be sawn rapidly and precisely. Guide rail adapter for straight, long cuts – compatible with guide rails from Makita, BOSCH, Festool, Mafell.
  • Cold cuts for cuts with virtually no sparks or burrs.
  • The LED light is activated in advance by the release switch.
  • Safety hood closes in < 0.3 s even after 50 000 cycles.
  • Heat-resistant, scratch-resistant and impact-resistant housing made from die-cast aluminium.
  • Compatible with all 18 V AMPShare ProCORE batteries and chargers for even more power and flexibility. Also suitable for 18 V Bosch Professional cordless devices.
  • Maximum work progress with AMPShare 18V ProCORE batteries: COOLPACK 2.0 technology delivers a 135% longer battery life. State-of-the-art cell technology and intelligent battery management deliver 87% more power than with conventional batteries. “Electronic Cell Protection” (ECP) protects the battery from overload, overheating and total discharge.
  • Ideally equipped for every form of use. Mobile working with the L-BOXX system.
Specifications
  • Battery voltage: 18 V
  • Battery compatibility: Li-ion / ProCORE Li-ion
  • Battery interface: 18 V AMPShare
  • Speed, no load: 1,300 - 2,800 m/min
  • Max. saw blade thickness: 2 mm
  • Saw blade Ø: 150 mm
  • Mounting hole Ø: 20 mm
  • Width: 179 mm
  • Height: 249 mm
  • Length: 287 mm
  • Steel up to 400 N/mm²: 24 mm
  • Non-ferrous metals up to 250 N/mm²: 40 mm
  • Max. cutting depth: 57 mm
  • Dimensions of base plate: 256 x 131 mm
  • Weight without storage battery: 3.05 kg
VIBRATION AND SOUND EMISSION VALUES
  • Sound pressure level LpA: 99,2 dB
  • Uncertainty of measured value KpA: 3 dB
  • Sound power level LWA: 107,2 dB
  • Uncertainty of measured value KWA: 3 dB
  • Sound peak value LpCpeak: 122,7 dB
  • Uncertainty of measured value KpCpeak: 3 dB
  • Vibration value 1 αhv 3-way: 1,1 m/s²
  • Vibration value 2 αhv 3-way: 1,1 m/s²
  • Uncertainty of measured value Kα: 1,5 m/s²
Supplied with:
  • 1 circular saw blade for construction steel
  • 1 swarf collecting vessel, fitted
  • 1 socket head wrench 5 mm