Dewalt DCS7485T2 54V XR FLEXVOLT Brushless Table Saw - 2 x Batteries And Charger
Product Ref:
DEWDCS7485T2
DeWalt
Special
      Click & Collect in Store
    In Our Stock
    Ready For Despatch
Order within 0h 0m for next working day delivery on Friday 15th May
LOGIN TO ADD FAVOURITES
Product Ref:
DEWDCS7485T2
DeWalt
    In Our Stock
    Ready For Despatch
INC
Buy At The Same Time Offers
In Stock
Buy At Same Time
SAVE
Features & Specification
Dewalt DCS7485T2 54V XR FLEXVOLT Table Saw - 2 x Batteries And Charger
Features:
  • 22kg unit weight and optimised footprint make this the most portable saw in its class
  • Steel roll cage protects saw against jobsite drops and impacts
  • Powerfull Brushless 54v motor for high performance in all applications
  • Fence system provides 610mm of rip capacity in a portable design for cutting large sheet materials to size
  • Cast table top design ensures accuracy and precision
  • Overload protection system ensures powerful performance in hard, wet or frozen woods
  • Quick bevel lock with large scale for easy, accurate adjustments
Applications:
  • Fitting solid wood flooring
  • General sizing of panels
  • Concrete form work
  • Sizing timber for joinery
  • Fitting out decks
Specifications:
  • Blade speed: 5800rpm
  • Blade diameter: 210mm
  • Blade Bore: 30mm
  • Bevel capacity: -3 to 48º
  • Max. Ripping Capacity (right): 610mm
  • Max. Ripping Capacity (left): 318mm
  • Max. Depth of Cut at 90º: 65mm
  • Max. Depth of Cut at 45º: 45mm
  • Table Size: 485 x 485mm
  • Weight: 21.5Kg
  • Depth: 605mm
  • Length: 605mm
  • Height: 330mm
Standard Equipment:
  • 24 tooth SERIES 30 saw blade
  • Mitre fence
  • 2 blade spanners
  • Parallel fence
  • Dust port reducer
  • Push stick
  • 2 x 54V XR FlexVolt Batteries
  • Battery Charger
  • Soft Bag (Charger and Battery storage)
    DEWALT® XR FLEXVOLT: the World’s first 18/54V convertible battery pack system
  • DEWALT XR FLEXVOLT battery stands at the forefront of cordless technology
  • World’s first convertible 18/54V battery, offering unprecedented levels of power
  • Provides the unique ability to power even heavy duty construction power tools
  • Completely backwards compatible with existing DEWALT XR 18V products
  • Offers market-leading runtime in 18V products, with the option to amplify its voltage to power newly developed 54V heavy duty construction equipment